DTS20W21-39HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-39HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
39
Published :
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
No
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
A
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
39
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DTS20W21-39HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded