DTS20W21-39BN [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-39BN [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Sealable :
yes
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Hermetically Sealed :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circuit Application :
Power and Signal
Polarization Code :
Normal
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Wire Size (mm²) :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Type :
Receptacle
Reverse Gender :
No
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Power Positions :
2
Shell Base Material :
Aluminum
Mating Retention :
Without
Circular Connector Shell Size :
G 21
Wire Size (AWG) :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector System :
Wire-to-Wire
Shielded :
yes
Contacts Preloaded :
Number of Positions :
39
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Signal Positions :
37
39 Positions
DTS20W21-39BN [V001] Overview
DTS20W21-39BN [V001] Features
DTS20W21-39BN [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-39BN [V001] Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT