DTS20W21-39BN
Mfr.Part #
DTS20W21-39BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
39
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Plating - Body :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Shielded
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Filter Feature :
Shell Size :
21
Contact Material :
Copper
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Datasheets
DTS20W21-39BN
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W21-39BN Overview
DTS20W21-39BN Features
DTS20W21-39BN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W21-39BN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT