DTS20W21-39BE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-39BE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circuit Application :
Power and Signal
Sealable :
yes
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Power Positions :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Reverse Gender :
No
Number of Signal Positions :
37
Polarization Code :
Normal
Contacts Preloaded :
No
Hermetically Sealed :
Shielded :
yes
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Shell Size :
G 21
Alignment Keyed :
Clocking
Wire Size (mm²) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Type :
Receptacle
Wire Size (AWG) :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Positions :
39
Mating Retention :
Without
39 Positions
DTS20W21-39BE [V001] Overview
DTS20W21-39BE [V001] Features
DTS20W21-39BE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-39BE [V001] Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT