DTS20W21-39BE
Mfr.Part #
DTS20W21-39BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
E
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
39
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
39
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
HTS Code :
Datasheets
DTS20W21-39BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-39BE Overview
DTS20W21-39BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-39BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-39BE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT