DTS20W21-39AN [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-39AN [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Number of Power Positions :
2
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contacts Preloaded :
No
Wire Size (AWG) :
Shielded :
yes
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Type :
Receptacle
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Reverse Gender :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Wire Size (mm²) :
Connector System :
Wire-to-Wire
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Mating Retention :
Without
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
39
Number of Signal Positions :
37
Sealable :
yes
Hermetically Sealed :
Shell Base Material :
Aluminum
Polarization Code :
Normal
Contact Layout Arrangement :
Circular
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Shell Size :
G 21
39 Positions
DTS20W21-39AN [V001] Overview
DTS20W21-39AN [V001] Features
DTS20W21-39AN [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-39AN [V001] Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT