DTS20W21-39AN
Mfr.Part #
DTS20W21-39AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Material :
Copper
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
39
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Filter Feature :
No
Gender :
Receptacle
Shell Size :
21
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating - Body :
Cadmium
Published :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
DTS20W21-39AN
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W21-39AN Overview
DTS20W21-39AN Features
DTS20W21-39AN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W21-39AN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT