DTS20W21-39AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-39AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Contact Material :
Copper
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
39
Body Plating :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
39
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Published :
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Datasheets
DTS20W21-39AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-39AE Overview
DTS20W21-39AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-39AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-39AE Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT