DTS20W21-39AA [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-39AA [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Retention :
Without
Shell Base Material :
Aluminum
Hermetically Sealed :
No
Alignment Keyed :
Clocking
Number of Signal Positions :
37
Reverse Gender :
No
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shielded :
yes
Wire Size (AWG) :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Wire Size (mm²) :
Sealable :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circuit Application :
Power and Signal
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Type :
Receptacle
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Shell Size :
G 21
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Polarization Code :
Normal
Connector System :
Wire-to-Wire
Number of Power Positions :
2
Number of Positions :
39
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contacts Preloaded :
39 Positions
DTS20W21-39AA [V001] Overview
DTS20W21-39AA [V001] Features
DTS20W21-39AA [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-39AA [V001] Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT