DTS20W21-16SE
Mfr.Part #
DTS20W21-16SE
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Orientation :
E
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DTS20W21-16SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded