DTS20W21-16SC
Mfr.Part #
DTS20W21-16SC
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
16
Termination :
Crimp
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
16
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Olive Drab
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Empty Shell :
HTS Code :
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
DTS20W21-16SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded