DTS20W21-16SB
Mfr.Part #
DTS20W21-16SB
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environment Resistant
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
13A
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Published :
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
16
Empty Shell :
Datasheets
DTS20W21-16SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded