DTS20W21-16PN-LC
Mfr.Part #
DTS20W21-16PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Published :
Shell Size :
21
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
HTS Code :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Plating - Body :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Receptacle
Mixed Contacts :
Number of Contacts :
Flanges, Panel
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
DIN Conformance :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DTS20W21-16PN-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W21-16PN-LC Overview
DTS20W21-16PN-LC Features
DTS20W21-16PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W21-16PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT