DTS20W21-16PE-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-16PE-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
16
Mount :
Flanges, Panel
Feature :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Plating - Body :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DTS20W21-16PE-LC
Circular, Crimp, Receptacle Bulk Threaded
DTS20W21-16PE-LC Overview
DTS20W21-16PE-LC Features
DTS20W21-16PE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W21-16PE-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT