DTS20W21-16JC
Mfr.Part #
DTS20W21-16JC
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
13A
Published :
Orientation :
C
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Datasheets
DTS20W21-16JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded