DTS20W21-16JB
Mfr.Part #
DTS20W21-16JB
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Sealed
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
13A
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
ECCN Code :
EAR99
Published :
Datasheets
DTS20W21-16JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded