DTS20W21-16HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-16HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
16
Body Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Orientation :
B
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
DIN Conformance :
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Shielded
Datasheets
DTS20W21-16HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded