DTS20W21-16BN
Mfr.Part #
DTS20W21-16BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Published :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Plating - Body :
Cadmium
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Shell Size :
21
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Number of Contacts :
16
Feature :
Shielded
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20W21-16BN
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W21-16BN Overview
DTS20W21-16BN Features
DTS20W21-16BN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W21-16BN Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT