DTS20W21-16BE
Mfr.Part #
DTS20W21-16BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Type :
For Female Sockets
HTS Code :
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
16
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mixed Contacts :
No
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Plastic
Orientation :
E
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DTS20W21-16BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-16BE Overview
DTS20W21-16BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-16BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-16BE Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT