DTS20W21-16AN [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-16AN [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Power Positions :
Sealable :
yes
Number of Positions :
16
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Signal Positions :
16
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Shell Size :
G 21
Circular Connector Type :
Receptacle
Hermetically Sealed :
No
Shell Base Material :
Aluminum
Polarization Code :
Normal
Reverse Gender :
No
Circuit Application :
Power and Signal
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Wire Size (AWG) :
Alignment Keyed :
Clocking
Shielded :
yes
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Wire Size (mm²) :
Connector System :
Wire-to-Wire
Contacts Preloaded :
Mating Retention :
Without
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
16 Positions
DTS20W21-16AN [V001] Overview
DTS20W21-16AN [V001] Features
DTS20W21-16AN [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-16AN [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT