DTS20W21-16AE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-16AE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Hermetically Sealed :
No
Contacts Preloaded :
No
Circular Connector Shell Size :
G 21
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Mating Retention :
Without
Connector System :
Wire-to-Wire
Number of Power Positions :
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Reverse Gender :
Wire Size (AWG) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Signal Positions :
16
Number of Positions :
16
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Polarization Code :
Normal
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Sealable :
yes
Shielded :
yes
Wire Size (mm²) :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shell Base Material :
Aluminum
Alignment Keyed :
Clocking
16 Positions
DTS20W21-16AE [V001] Overview
DTS20W21-16AE [V001] Features
DTS20W21-16AE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-16AE [V001] Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT