DTS20W21-16AE
Mfr.Part #
DTS20W21-16AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Flanges, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
Threaded
Contact Plating :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Aluminium
Plating - Body :
Cadmium
Shell Size :
21
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
16
Datasheets
DTS20W21-16AE
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W21-16AE Overview
DTS20W21-16AE Features
DTS20W21-16AE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W21-16AE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT