DTS20W21-11SE
Mfr.Part #
DTS20W21-11SE
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielded
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Threaded
Orientation :
E
Current Rating :
23A
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DTS20W21-11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded