DTS20W21-11SD
Mfr.Part #
DTS20W21-11SD
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
23A
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielded
Total Number of Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
DTS20W21-11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded