DTS20W21-11SD-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20W21-11SD-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Signal Positions :
Number of Positions :
11
Polarization Code :
Normal
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Wire Size (AWG) :
Contacts Preloaded :
Non-RoHS Compliant
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Alignment Keyed :
Clocking
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Contact Current Rating (Max) (A) :
23
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circuit Application :
Power and Signal
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Mating Retention :
Without
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Base Material :
Aluminum
Sealable :
yes
Circular Connector Shell Size :
G 21
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Wire Size (mm²) :
2 – 3
Shielded :
yes
Number of Power Positions :
11
Reverse Gender :
11 Positions
DTS20W21-11SD-6149 [V001] Overview
DTS20W21-11SD-6149 [V001] Features
DTS20W21-11SD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-11SD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT