DTS20W21-11SC
Mfr.Part #
DTS20W21-11SC
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
yes
Total Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Sealed
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
23A
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20W21-11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded