DTS20W21-11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-11SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
23A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Gender :
Receptacle
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
HTS Code :
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
15 Weeks
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
B
Datasheets
DTS20W21-11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded