DTS20W21-11JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-11JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
23A
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
11
Published :
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
11
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS20W21-11JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded