DTS20W21-11JA
Mfr.Part #
DTS20W21-11JA
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Feature :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Color :
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
23A
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DTS20W21-11JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded