DTS20W21-11HE
Mfr.Part #
DTS20W21-11HE
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
23A
Shell Material :
Aluminum
Published :
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Color :
Datasheets
DTS20W21-11HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded