DTS20W21-11HC
Mfr.Part #
DTS20W21-11HC
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Reach Compliance Code :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Body/Shell Style :
Receptacle
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
No
Mounting Angle :
Straight
Termination Type :
Crimp
Mating Style :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
11 Position
Product :
Receptacles
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Current Rating :
23 A
Mixed Contacts :
Shell Style :
Square Flange
Contact Plating :
11
Subcategory :
Circular Connectors
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Filter Feature :
Mounting Style :
Panel
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC