DTS20W21-11HB
Mfr.Part #
DTS20W21-11HB
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
23A
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Aluminium
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Datasheets
DTS20W21-11HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded