DTS20W21-11BE
Mfr.Part #
DTS20W21-11BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Contact Size :
12
Unknown
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
yes
Shielding :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
11
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Housing Color :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
E
Flange
Contact Type :
Datasheets
DTS20W21-11BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-11BE Overview
DTS20W21-11BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-11BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-11BE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT