DTS20W21-11BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-11BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
12
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Orientation :
A
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
11
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DTS20W21-11BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-11BA Overview
DTS20W21-11BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-11BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-11BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT