DTS20W21-11AE
Mfr.Part #
DTS20W21-11AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shielding :
yes
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
No
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
E
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
12
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
11
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
Datasheets
DTS20W21-11AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-11AE Overview
DTS20W21-11AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-11AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-11AE Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT