DTS20W21-11AC
Mfr.Part #
DTS20W21-11AC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
IEC Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
C
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Gender :
yes
Contact Size :
12
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Datasheets
DTS20W21-11AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-11AC Overview
DTS20W21-11AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-11AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-11AC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT