DTS20W19-32SN-LC
Mfr.Part #
DTS20W19-32SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Circular Connector Housings
Coupling Type :
Threaded
Shell Finish :
CADMIUM OVER NICKEL PLATED
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
32
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Aluminum Alloy
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold Over Nickel
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Shell Size :
19
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Datasheets
DTS20W19-32SN-LC
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT