DTS20W19-32SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32SB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Number of Contacts :
32
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Shell Size :
19
Mixed Contacts :
Plating - Body :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Feature :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Published :
Datasheets
DTS20W19-32SB-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-32SB-LC Overview
DTS20W19-32SB-LC Features
DTS20W19-32SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-32SB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT