DTS20W19-32SA
Mfr.Part #
DTS20W19-32SA
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Sealed
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
yes
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Empty Shell :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
32
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Backshell Type :
Solid
Feature :
Shielded
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
32
Current Rating :
7.5A
Datasheets
DTS20W19-32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded