DTS20W19-32SA-6149
Mfr.Part #
DTS20W19-32SA-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Sealable :
yes
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Polarization Code :
Normal
Reverse Gender :
No
Number of Positions :
32
Contacts Preloaded :
No
Circular Connector Shell Size :
F 19
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Circular Connector Type :
Receptacle
Number of Signal Positions :
32
Number of Power Positions :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Mating Retention :
Without
Shell Base Material :
Aluminum
Hermetically Sealed :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Wire Size (mm²) :
Wire Size (AWG) :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circuit Application :
Power and Signal
32 Positions
DTS20W19-32SA-6149 Overview
DTS20W19-32SA-6149 Features
DTS20W19-32SA-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W19-32SA-6149 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT