DTS20W19-32PN-LC
Mfr.Part #
DTS20W19-32PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Size :
19
Filter Feature :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Feature :
Shielded
Plating - Body :
Cadmium
Number of Contacts :
32
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
JESD-609 Code :
e4
Published :
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DTS20W19-32PN-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-32PN-LC Overview
DTS20W19-32PN-LC Features
DTS20W19-32PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-32PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT