DTS20W19-32PD-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20W19-32PD-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
yes
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Mating Retention :
Without
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Signal Positions :
32
Circuit Application :
Power and Signal
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shell Base Material :
Aluminum
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Alignment Keyed :
Clocking
Wire Size (AWG) :
Wire Size (mm²) :
Sealable :
yes
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Type :
Receptacle
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Positions :
32
Contacts Preloaded :
No
Circular Connector Shell Size :
F 19
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Power Positions :
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Reverse Gender :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
32 Positions
DTS20W19-32PD-6149 [V001] Overview
DTS20W19-32PD-6149 [V001] Features
DTS20W19-32PD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W19-32PD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT