DTS20W19-32PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32PB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Plating - Body :
Cadmium
DIN Conformance :
Shell Size :
19
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Feature :
Shielded
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Contacts :
32
JESD-609 Code :
e4
Contact Plating :
Gold
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
DTS20W19-32PB-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-32PB-LC Overview
DTS20W19-32PB-LC Features
DTS20W19-32PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-32PB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT