DTS20W19-32HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Published :
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Datasheets
DTS20W19-32HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded