DTS20W19-32BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating - Body :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Plating :
Gold
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
No
Shell Size :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
DTS20W19-32BN
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-32BN Overview
DTS20W19-32BN Features
DTS20W19-32BN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-32BN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT