DTS20W19-32BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
IEC Conformance :
No
Published :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
32
HTS Code :
Shell Size :
19
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Filter Feature :
Feature :
Shielded
Plating - Body :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Datasheets
DTS20W19-32BE
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-32BE Overview
DTS20W19-32BE Features
DTS20W19-32BE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-32BE Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT