DTS20W19-32BB [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32BB [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Sealable :
yes
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Wire Size (AWG) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Alignment Keyed :
Clocking
Polarization Code :
Normal
Circuit Application :
Power and Signal
Number of Positions :
32
Hermetically Sealed :
No
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shielded :
yes
Reverse Gender :
No
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Signal Positions :
32
Mating Retention :
Without
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Shell Size :
F 19
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Contacts Preloaded :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Wire Size (mm²) :
Number of Power Positions :
Contact Layout Arrangement :
Circular
32 Positions
DTS20W19-32BB [V001] Overview
DTS20W19-32BB [V001] Features
DTS20W19-32BB [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W19-32BB [V001] Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT