DTS20W19-32BB
Mfr.Part #
DTS20W19-32BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Circular Connector Housings
HTS Code :
Mixed Contacts :
No
Published :
Backshell Type :
Solid
Plating - Body :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Number of Contacts :
32
MIL Conformance :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Feature :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Shell Size :
19
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20W19-32BB
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-32BB Overview
DTS20W19-32BB Features
DTS20W19-32BB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-32BB Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT