DTS20W19-32BA [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32BA [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Circuit Application :
Power and Signal
Shielded :
yes
Wire Size (mm²) :
Wire Size (AWG) :
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Number of Signal Positions :
32
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Type :
Receptacle
Contacts Preloaded :
No
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Mating Retention :
Without
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Power Positions :
Sealable :
yes
Number of Positions :
32
Shell Base Material :
Aluminum
Hermetically Sealed :
No
Alignment Keyed :
Clocking
Polarization Code :
Normal
Reverse Gender :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Shell Size :
F 19
32 Positions
DTS20W19-32BA [V001] Overview
DTS20W19-32BA [V001] Features
DTS20W19-32BA [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W19-32BA [V001] Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT