DTS20W19-32BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
32
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
32
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Datasheets
DTS20W19-32BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W19-32BA Overview
DTS20W19-32BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W19-32BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W19-32BA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT